Strona na WP  O mnie   Drzewo Geneal-GreatFamily    Newsy   Leżajsk-spacerkiem po mieście  Leżajsk i okolice   Leżajsk-moje miasto    Powrót  


    Sylwetki Leżajszczan


Sylwetki Leżajszczan -Joel Mojżesz Landau - Rabbi Yoel Moshe Landau


 Joel Mojżesz Landau [*1898- †?]

  Rabbi Yoel Moshe Landau- wybitny rabin leżajski, kontynuator dzieła Elimelecha Weissbluma.

Jego ojciec Hester Landau był w Leżajsku rabinem przez 29 lat. Mieszkał w domu przy Rynku. Zmarł w 1938 roku. Pochowany na leżajskim kirkucie. Następnym i ostatnim rabinem w Leżajsku został jego syn Joel Mojżesz Landau.  W roku 1870 prowadził izraelicki chader. Był rabinem do 1939 roku. Kiedy w połowie września 1939 roku  weszli do miasta hitlerowcy od razu spalili synagogę, a 3 tygodnie później, w Święto Kuczek nakazali Żydom zbiórkę na placu. Mogli mieć ze sobą tylko bagaż podręczny Jakub Landau wraz z rodziną uciec z Leżajska i dotarł z obwodu swieradłowskiego do Jangi-Jul, gdzie w 1942 roku stacjonowały oddziały armii gen. Andersa. Długiej tułaczki nie przeżył jego ostatni syn. Córka Landaua wyszła za mąż za Hertza Frankla.

Rabbi Hertz Frankel Mieszkali jej rodzinnym domu w Leżajsku przy Placu Jaszowskiego (w narożniku placu na tyłach Zajazdu, na dołku. Hertz Frankel, podobnie jak jego dwaj bracia chodził do chederu. Sześcioletni Hertz Frankel wraz z ojcem, matką i dwoma braćmi oraz z innymi mieszkańcami Leżajska w asyście hitlerowskich żołnierzy zostali wyprowadzeni z miasta. Szli w kierunku Sanu. Na rzece nie było wówczas mostu. W kolumnie marszowej rozeszła się wówczas pogłoska, że zostaną utopieni. Nad brzegiem rzeki żołnierze kazali im oddać wszystkie kosztowności. Jednak przeprowadzono ich przez prowizoryczny most na Sanie. Doszli do Sieniawy. Kiedy wojna się skończyła, chcieli wrócić z Ukrainy w rodzinne strony. Na dworcu w Jarosławiu, spotkali znajomą, która odradziła im powrót do Leżajska. Wyjechali do Austrii, a potem do Ameryki, gdzie zamieszkali na stałe.

  Rabbi Hertz Frankel Hertz Frankel jest rabinem Stanów Zjednoczonych, wiceprezydentem Światowej Rady Ortodoksyjnych Gmin Żydowskich oraz dyrektorem szkoły dla 8 tysięcy dziewcząt w Nowym Jorku. Dziadek i ojciec byli rabinami naczelnymi nie tylko gminy żydowskiej w Leżajsku, zajmowali się problemami  Żydów z 29 wsi wokół Leżajska. Dziadek jego dziadka 150 lat temu żył również w Leżajsku.

Rabin Hertz Frankel odwiedził Leżajsk w 2005 roku. >>> Biuletyn Miejski

 

 


LINKS

Prominent People of Lizhensk           Rebbes and Rabbis of Lizhensk

Memorial Book of the Martyrs of Lezajsk who Perished in the Holocaust

 


Napisz, prześlij na adres:


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2006-11-15

Ostatnia aktualizacja: 06-11-15

 

Powrót