O mnie  Memorabilia o szkole, absolwentach, nauczycielach LO   Newsy   Leżajsk-spacerkiem po mieście  Leżajsk i okolice   Leżajsk-moje miasto  Collegians and school-teachers in Lezajsk  Groby nauczycieli w Leżajsku    Powrót  


    Sylwetki Leżajszczan


Sylwetki Leżajszczan -  Ks. Jan Urzejowski


    Ks. Jan Urzejowski [*1909- † 8 IV 1997]

Urodził się w 1909 roku w Urzejowicach, w biednej rodzinie. Rodzice bardzo wcześnie Go osierocili, a wychowaniem zajęła się starsza siostra.

W 1931 roku rozpoczął edukację w Seminarium Duchownych w Przemyślu. Należał do chóru kleryckiego, grał w orkiestrze seminaryjnej na flecie pikolo.

Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1936 roku z rąk Ks. Biskupa Bardy. Objął placówkę w Stobiernej, potem w Stuligłowach, a w lutym 1938 r został wikarym w Niebieszczanach. Lata II Wojny Światowej, aż do 1947 roku przepracował na placówce w Dobrzechowie, po czym skierowano go na 2 lata do Krościenka Wyżnego. Kolejne 3 lata spędził w Brzostku. Od 1952 do 1957 był wikarym w Leżajsku, po czym został katechetą Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Metalowej w Leżajsku.

W uznaniu za ofiarną pracę katechetyczną zarówno w Leżajsku jak i na 5 poprzednich parafiach został  odznaczony 6 października 1978 roku z rąk Ks. Biskupa Ignacego Tokarczuka Ordynariusza Kurii Biskupiej w Przemyślu orderem rokiety i mantoletu na wzór kanoników Kapituły Katedralnej.

Pomimo ciężkich chorób dożył 88 roku życia. W Leżajsku przeżył ponad 45 lat jako katecheta, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń. Do końca swojego życia cieszył się doskonałą pamięcią i znajomością łaciny. Bez pomocy podręczników pomagał studentom tłumaczyć trudne specjalistyczne teksty z łaciny.

Zmarł 8 kwietnia 1997 w Leżajsku. Mszę Św. w Kościele Farnym odprawił  ks. Biskup Bolesław Taborski. Trumnę przewieziono zgodnie z Jego życzeniem do rodzinnych Urzejowic koło Przeworska, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym.


 
 


Napisz, prześlij na adres:

 
 


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2008-06-17

Ostatnia aktualizacja: 08-06-17

 

Powrót