Home

MENU

Zobacz:

Linki


 


PRZEWODNIK PO EUROPIE

O mnie


Budapeszt

W ciągu kilku godzinnego pobytu w Budapeszcie (13 września 2008 roku) mieliśmy okazję zapoznania się z kilkoma zaledwie, najistotniejszymi miejscami historycznymi stolicy Węgier takimi jak Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe, Góra Gellerta, Parlament, Bazylikę Budapeszteńską. Przejeżdżaliśmy mostem Łańcuchowym, mostem Małgorzaty i mostem Elżbiety podziwiając piękne kamieniczki, pomniki, kościoły.

Fotogaleria


Plac „Św. Trójcy”

Już w czasach starożytnych dżuma, podobnie jak wiele innych chorób zakaźnych dziesiątkowały ludność Europy. Największą epidemię „czarnej śmierci”, wywoływaną przez Gram (-) pałeczki Yersinia pestis odnotowano w połowie XIV w., ale pod koniec XVII wieku ta straszna choroba pojawiła się ponownie, również w Budzie.

Wtedy burmistrz Budy publicznie przysiągł przed głównym ołtarzem kościoła św. Macieja, że gdy tylko uda się zwalczyć epidemię, wystawi pomnik dziękczynny na placu „Św. Trójcy”.

Dotrzymał słowa. W pobliżu kościoła Macieja, Hotelu Hilton i Domu Wina, wybudował piękną kolumnę morową, na wzór wzniesionej przez Leopolda I Kolumny Trójcy Świętej na Placu Graben w Wiedniu. Wysoki postument z piaskowca z postaciami św. Rocha, św. Krzysztofa i św. Sebastiana, otoczony postaciami symbolizującymi triumf zwycięstwa nad zarazą stoi w centralnym miejscu na budapeszteńskiej Starówki.

 

 


Zwiedzając Wzgórze Budańskie, mieliśmy okazję uczestniczyć w międzynarodowym Święcie Wina, gdzie wiele grup z różnych regionów Węgier przyjechało ze swoimi „winnymi plonami”. Dożynki winowe to liczne festyny, imprezy i degustacje. Warto więc wybrać się w tamte strony, by na miejscu skosztować tokaju, byczej krwi (egri bikaver).
Korowód uczestników Festiwalu przeszedł ulicami Starówki obok Galerii Narodowej w kierunku Pałacu Królewskiego, gdzie odbywały się kilkudniowe główne uroczystości. Z tego powodu nie udało się nam zwiedzić Pałacu.
    

 

   

Budavári Borfesztivál VIDEO


Collegium budapest. Fot. Anna Ordyczynska Kamienica (dawny miejski ratusz budański) funkcjonowała jako ratusz, aż do chwili zjednoczenia się Budy i Pesztu w jedno miasto. Obecnie mieści się tutaj Collegium Budapest – międzynarodowy instytut wschodnio i środkowoeuropejskiej myśli intelektualnej.


Hotel Hilton usytuowany w pobliżu Kościoła Macieja. To tutaj odbyło się huczne wesele Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Po 10 latach razem Taylor wzięła rozwód z wiecznie zdradzającym ją i ciągle pijanym Burtonem po to, aby ponownie w rok później wziąć z nim ślub. Było to szóste małżeństwo Elizabeth z jej piątym mężem. Notabene, nie był to jej ostatni związek.


Baszty rybackie (Halászbástya)
Panoramę Pesztu z widokiem na Dunaj, Parlament, Kościoły można oglądać z pięknych architektonicznie krużganków Baszty Rybackiej.

Baszty rybackie w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska  Baszty rybackie w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska  Baszty rybackie w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska 

Swój przydomek "Rybackie" zawdzięczają targom rybnym, jakie odbywały się tradycyjnie w tym miejscu w epoce średniowiecza. Buda była wówczas portem rybackim, do którego przypływały statki nawet znad Morza Czarnego. Pogoda nam sprzyjała, to i zdjęcia pokazują przepiękne widoki.

Baszty rybackie w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska  Panorama Budapeszty. Widok z Baszty rybackiej. Fot. Anna Ordyczynska

Od 1988 r. zarówno widok drugiego brzegu rzeki, jak i same Baszty, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Na środku placu okalającego Baszty Rybackie stoi Pomnik św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Za jego panowania Węgry przyjęły chrzest.

 


Wzgórze Gellérta (Gellért Hegy)

Góra Gellérta wznosi się na wysokość 130 m, stanowiąc doskonały punkt widokowy. Na jego szczycie, po zakończeniu powstania narodowego z 1848 r., z rozkazu cesarza wzniesiono.

Panorama Budapesztu z Góry Gellerta. Fot. Anna Ordyczynska  Panorama Budapesztu z Góry Gellerta. Fot. Anna Ordyczynska

Z tarasu widokowego można podziwiać zarówno panoramę Budy, z Górą Zamkową i Pałacem Królewskim, Basztą Rybacką, Kościołem Macieja, nabrzeże Dunaju, mosty, jak i panoramę Pesztu z Parlamentem, Bazyliką Św. Stefana i innymi zabytkami.

Dzisiejsza stolica Węgier do XIX wieku stanowiła trzy osobne miasta: Buda i Óbuda na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt – na lewym.

 


Bazylika św. Stefana w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska Bazylika św. Stefana w Budapeszcie poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu, węgierskiemu królowi Stefanowi. Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zabalsamowana prawa ręka króla Stefana.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie. Fot. Anna Ordyczynska

 


 

Księga Gości 

 

Strona utworzona: 2005-09-15

Aktualizacja: 2014-03-30

Księga Gości-przeglądanie


Do góry