Home 

MENU

Zobacz:

 


Linki


 


PODRÓŻE PO EUROPIE

O mnie


KOZŁÓWKA

 Prawdziwą perełką Lubelszczyzny jest Pałac w Kozłówce. Ta arystokratyczna rezydencja została wybudowana w XVIII wieku dla Michała Bielińskiego, wdowca po Aurorze Rutkowskiej, nieślubnej córce Augusta II i Turczynki Fatimy. W latach 1799-1944  należał do Zamoyskich herbu Jelita. Obecnie znajduje się Muzeum Zamoyskich

To tutaj został zrealizowany film "Chopin pragnienie miłości", a także "Młodość Chopina", "Pan samochodzik".


We wnętrzach pałacu można podziwiać plafony, niepowtarzalne w świecie piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, wspaniałe kolekcje mebli, rzeźb, ogromnych luster (50 sztuk), kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber. Konstanty Zamoyski zgromadził wysokiej klasy kopie arcydzieł malarstwa europejskiego (ok. 1000 sztuk).

Nie pokazywana turystom jest łazienka: mahoniowa umywalnia z kryształowym lustrem i marmurowym blatem, z bidetem, z miską do mycia nóg, złoty klozet.

Perełką jest różaniec Barbary z Tarnowskich Zamojskiej, która dostała od królowej Bony.

Serwis herbowy - prezent ślubny dla I pary ordynatów kozłowieckich, czyli Konstantego Zamojskiego i jego żony Anieli. Serwis szklany, ozdobiony złotem i herbem Jelita.

Zabawki Zygmunta Krasińskiego, liczący 33 sztuki miniaturowych przyrządów naczyń i mebli kuchennych ofiarowane generałowi Władysławowi Krasińskiemu przez syna Napoleona dla Zygmunta.

Biblioteka urządzona w stylu angielskim, z dębowymi, oszklonymi szafami, opatrzonymi herbami Jelita Zamoyskich i Pilawa Potockich.

 


Fontanna zaprojektowana prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II, z figurami trzech puttów (kopia z ogrodów wersalskich)

 

 

 


 

Ogród w stylu francuskiego baroku.

 

 

 


Pomnik żołnierzy francuskich zmarłych po kampanii napoleońskiej 1812 roku, wystawionym zgodnie z ostatnią wolą Marii Zamoyskiej w 1930 roku.

 

 

 

 


W budynku dawnej powozowni znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu.

 

 


Pomnik Włodzimierza Lenina. Przed laty pomnik stał w Poroninie.

 

 

 

 

 


Dumne pawie hodowane przez starszą panią, mieszkającą od lat na terenie Pałacu w Kozłówce.

Top

Księga GościStrona utworzona: 2005-08-08

Aktualizacja: 2006-09-14

Księga Gości-przeglądanie