Home

MENU

Zobacz:

 


Linki


 


PODRÓŻE PO EUROPIE

O mnie


KRYNICA GÓRSKA


 

Krynica-Zdrój zwana perłą polskich uzdrowisk w Beskidzie Sądeckim liczy zaledwie ok. 11,5 tys. mieszkańców.

 


Po dotarciu do Krynicy pierwsze kroki skierowaliśmy stację kolejki gondolowej „Czarny Potok”, by pojechać na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Piękna słoneczna pogoda umożliwiła nam podziwianie panoramy Beskidów, Pienin i Tatr.

 

 

 

Spacerkiem dotarliśmy do Schroniska i  do Muzeum Turystyki Górskiej. Zejście ścieżką Przyrodniczo - Edukacyjną ( miedzy innymi limba zasadzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego i Diabelski Kamień ). 


   

 

Neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku, w którym mieści się pijalnia wody "Mieczysław".

Główna Pijalnia wód mineralnych na Deptaku z 1971 roku, wewnątrz której znajduje się sala koncertowa i ogród zimowy stoi naprzeciw Starego Domu Zdrojowego.  Na tyłach tego domu, za potokiem Kryniczanka są wzniesione w drugiej połowie XIX wieku drewniane wille. W jednej z nich, zwanej "Romanówka", od 1995 roku mieści się Muzeum Nikifora.

Nikifor -właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1968), krynicki malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego o światowej sławie.

 
 


Góra Parkowa

 

 


 

    Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z tablicą ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury.

 


 

Przy deptaku stoi pomnik Adama Mickiewicza z 1906 roku.

Autor projektu pomnika Jan Zawiejski - twórca teatru Słowackiego w Krakowie, Muzeum Nikifora.

 

 

 

zobacz też Pomniki Adama Mickiewicza


  Pomnik Józefa Dietla - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858 r. stosowano tu kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska.

 


Spacer do źródełka "Miłości" - degustacja wody mineralnej.  W sanktuarium Maryjnym -rzeźba projektu Artura Grottgera i zapoznanie się z legendą o Krynickich Zdrojach .

 

 

 


          

Wśród wielu atrakcji można było spotkać utalentowanego artystę plastyka Jerzego Kowalskiego, rysującego portrety turystom. Pozwoliłam sobie na odrobinę szaleństwa i zaspokoiłam ciekawość, jak wygląda moja karykatura. 

 

Księga Gości  •  

Strona utworzona: 2005-08-11

Aktualizacja: 2007-08-30

Księga Gości-przeglądanie


Do góry