Home

MENU

Zobacz:

 


Linki


 


PODRÓŻE PO EUROPIE

O mnie


Złota Praga


   

 

Zamek Praski na Hradczanach.
Na wysokim brzegu Wełtawy od IX wieku zawsze stał jakiś zamek. W XIV wieku z jednej strony zewnętrznych murów obronnych powstała osada – Hradczany. Zamek i osada były wielokrotnie przebudowywane. Od roku 1918 urzęduje tu i mieszka prezydent republiki. Mimo pożarów i najazdów, które wielokrotnie niszczyły tę część miasta, zachowały się kościoły, sale i wieże ze wszystkich prawie okresów historii.


  Pałac arcybiskupi kupiony przez Ferdynanda I w 1562 roku dla pierwszego katolickiego arcybiskupa po zakończeniu wojen husyckich. Pałac stał się siedzibą arcybiskupów Pragi. Obecnie zamieszkuje arcybiskup Józef Wlk.

"Owieczki czeskie prowadzi wilk".


                 

Most Karola-najsłynniejszy z europejskich mostów można tutaj obejrzeć barokowe rzeźby, usytuowane po obu stronach XIV-wiecznej konstrukcji, łączącej Stare Miasto z Małą Straną. W obawie przed zniszczeniem wiele z rzeźb zastąpiono kopiami. Na moście przez cały rok ustawione są stragany z wyrobami rzemieślniczymi, obrazami i innymi pamiątkami.
Jedną z najpopularniejszych rzeźb na Moście Karola jest figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Jan z Nepomuk, biskup Pragi zginął w XIV wieku – został zrzucony właśnie z tego mostu do Wełtawy (na rozkaz króla Wacława). W całej Europie na mostach ustawiano wizerunki świętego, oparte na praskim pierwowzorze.
  

 

 

 


       Pub "U Fleku" to jedna z 5 kultowych restauracji w Pradze. "U Kocura", "U Kalicha", "U Czarnego Woła". Wesoły Szwejk podąża do piwiarni, austerii, zasnutych dymem lokali i pubów, by w dobrym towarzystwie pogwarzyć nad kuflem piwa U Fleku.
Wstąpiliśmy również, by wychylić kufelek za Najjaśniejszego Cesarza w gospodzie "U Fleku", gdzie bywał dobry wojak Szwejk. Wszystko w tym lokalu nawiązuje do słynnej powieści – oprócz tego, że serwuje się tu tradycyjne czeskie potrawy, można kupić pamiątki – kufle, koszulki, pocztówki – oczywiście z podobizną Szwejka. Bywało tu wiele osobistości, odwiedzających Pragę – prezydenci i gwiazdy rocka.
http://www.ufleku.cz/


      

 

Pas cnoty - symbol chorobliwej zazdrości i zaborczej miłości średniowiecznych rycerzy. Ten przyrząd idącemu na wojnę rycerzowi dawał gwarancję wierności żony. Być może tak jak dzisiaj, zaręczynowe pierścionki, tak dawniej pasy cnoty były wręczane swoim wybrankom w dowód miłości. Takie "kosztowne drobiazgi" zamawiane u płatnerza, jeszcze dzisiaj można kupić i mają wzięcie. Produkowane są bowiem we Włoszech i zamawiane do wielu krajów świata.  


Główną atrakcją zegara jest procesja figur dwunastu apostołów, która powtarza się co godzinę. Innymi poruszającymi się figurkami są Śmierć, Turek, Chciwość (uosabia go żydowski lichwiarz). Pod koniec tej procesji pieje kogut i wybija kolejna godzina.

 

 


Złota Praga


     

MORAWSKI KRAS-PRZEPAŚĆ MACOCHA (Punkevní jeskyně)

Park krajobrazowy Moravský kras leży na północ od Brna. Atrakcją Moravského krasu jest Przepaść Macocha (138,5 m).  Zwiedzanie jaskini Punkevní bogato ozdobionej naciekami. odbywa się łódkami podziemną rzeką, przejażdżka ciuchcią ekologiczną, wjazd kolejka gondolową na taras widowiskowy.
 

Kupiłam kubek z wizerunkiem Przepaści Macocha. Na karteczce dołączony był opis legendy. Otóż - jak głosi owa legenda - w XVI w. w pobliskiej wsi Vilemovice żyła kobieta, której syn był słaby i chorowity. Stara wiedźma zielarka podpowiedziała jej, że chłopiec odzyska siły, jeśli pasierb kobiety zginie. Kiedy młodsze dziecko znów ciężko zachorowało, kobieta nie zastanawiała się długo. Zaprowadziła pasierba na skraj przepaści i zepchnęła w jej głąb. Przekonana, że popełniając tę zbrodnię, ratuje życie syna, wróciła do domu. Jakiż był jej ból, gdy zastała tam synka martwego. W rozpaczy zabrała jego ciało ze sobą i skoczyła w przepaść. Tymczasem pasierb, spadając, cudem uchwycił się gałęzi drzew i zdołał uniknąć śmierci. Jego macocha nigdy się już o tym nie dowiedziała. Od czasu tamtych wydarzeń przepaść nosi miano owej złej kobiety - właśnie Macocha.
 


Ołomuniec. Historyczna stolica Moraw. Na ratuszu z XVI w. zegar wzorowany na praskim zegarze Orloj. Zwiedzaliśmy kościół PM Śnieżnej i klasztor jezuitów. Ołomuniec wpisany na listę UNESCO ze względu na mierzącą ponad trzydzieści metrów kolumnę Najświętszej Trójcy, powstałą jako apoteoza zwycięstwa wiary chrześcijańskiej.


 

Top

Księga GościStrona utworzona: 2002-09-28

Aktualizacja: 2006-07-09

Księga Gości-przeglądanie