Home

MENU

Zobacz:

Linki


 


PRZEWODNIK PO EUROPIE

O mnie


Rostów nad Donem


Wrzesień 1989 rok. Wycieczkę do Rostowa nad Donem zorganizowała dla swoich pracowników Leżajska Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego. Podróż pociągiem trwała dwa dni. Z Leżajska autobusem, a do Lwowa pojechaliśmy pociągiem. Ok. 9 rano wysiedliśmy na dworcu kolejowym w Rostowie nad Donem. Zamieszkaliśmy w hotelu Rostov - Budiennowskij Prospekt.

Rostów nad Donem - miasto w południowej Rosji, nad rzeką Don niedaleko jej ujścia do Morza Azowskiego, gdzie znajduje się Międzynarodowy Port Rzeczny na rzece Don. Kompleks turystyczny 'Pietrowskij Priczał' był atrakcyjny m. in. dlatego, że to tutaj urodził się, mieszkał i spacerował przed laty  nad brzegiem Donu, szukając natchnienia do pisania swoich powieści Michaił Szołochow (24 maja 1905 - 21 lutego 1984) - powieściopisarz rosyjski, autor Cichego Donu, Losu Człowieka. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1965.

 Rostów znany był głównie z Fabryki Zegarków.

W Rostowie znajduje się sporo pomników: Lenina, Stalina, wysokich rangą mundurowych Armii Radzieckiej pomnik 'Taczanka rostowczanka'. Te pomniki były głównymi obiektami, którymi starał się zainteresować nas przewodnik wycieczki. Nie zaprowadził nas do pięknej Katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Większość trasy pokonywaliśmy autobusem, oglądając atrakcyjne budowle przez szyby pojazdu m. in. Muzeum Historii i Pamięci, Akademicki Teatr Dramatyczny im. M. Gorkiego, Instytut Sielchozmaszinostrojenia im. Jurija Gagarina, przed którym stoi pomnik Gagarina, Pałac Kultury, budynki rządowe z olbrzymimi hasłami typu Sława Sovietskomu Narodu. W bardzo ładnym budynku znajdował się Rostowski Komitet Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Zgodnie z programem wycieczki zorganizowano rejs statkiem po Donie. Niestety, nie wzięłam w nim udziału, gdyż dopadła mnie migrena. Spędziłam za to uroczy wieczór w towarzystwie przystojnego studenta Ormianina, który umilał nam czas grając na gitarze i śpiewając rosyjskie piosenki. Moja koleżanka Ania dostała od niego kasetę z tymi piosenkami.
Jedną z atrakcji była wycieczka, podczas, której mieliśmy okazję przejść przez najdłuższy most łączący Europę z Azją. Niestety, nie pamiętam jaka to była okolica.Staroczerkawsk

 zbudowany na prawym brzegu rzeki Don u schyłku XVI w. przez Kozaków zaporoskich, był od 1644r. stolicą dońskiego Kozactwa. W Muzeum Przyrody miałam okazję oglądnąć szkielet mamuta, a także mogliśmy podziwiać eksponaty po Piotrze I i po carycy Katarzynie II.
Wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej Muzeum. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że zaledwie jedna grupa Polaków wcześniej, przed nami odwiedziła tereny obwodu rostowskiego.
 Azów

miasto w rostowskiej obłasti położone jest w europejskiej części Rosji, 7 km od ujścia do Morza Azowskiego. W Azowie mieszkał Maksym Gorki pisarz rosyjski, autor wielu dramatów ("Na dnie"), powieści ("Matka"). Gorki urodził się w Niżnym Nowogrodzie.

Widoczne są ślady panowania Piotra I Wielkiego (1682-1725),

W 1696r Piotr I Aleksiejewicz Wielki z dynastii Romanowów zorganizował wyprawę wojenną na Azów, port nad Morzem Azowskim (odnogą Morza Czarnego). Głównym celem, jaki wytyczył sobie Piotr I było opanowanie i kolonizacja północnej i środkowej Azji, uzyskanie dostępu Rosji do mórz, to jest do Bałtyku i Morza Czarnego. Azów znajdował się w rękach tureckich, w ataku użył świeżo zbudowanej floty rzecznej; szturm zakończył się sukcesem, a po zajęciu skrawka wybrzeża Morza Azowskiego Piotr wybudował tam twierdzę Taganrog i rozpoczął tworzenie floty morskiej. Kosztami budowy tej floty obciążył zarówno bojarstwo i szlachtę, jak i duchowieństwo oraz kupców; za granicę wysłał kilkudziesięciu synów szlacheckich, by ich wykształcić w dziedzinie budownictwa okrętowego. Kraj uzyskał wówczas szeroki dostęp do morza, zbudowano potężna flotę, a stolicę kraju przeniesiono (w 1712 r.) do zbudowanego nad Bałtykiem Petersburga. W II połowie XVIII w., pod rządami Katarzyny Wielkiej Rosja uzyskała dostęp do Morza Czarnego oraz przyłączyła wschodnie i centralne tereny Rzeczypospolitej.
 Niżnyj Nowgorod
położony jest w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi. W latach 1932-1990 nosiło nazwę Gorki na cześć pisarza Maksyma Gorkiego.
 

 


 

Księga Gości 

 

Strona utworzona: 2005-08-08

Aktualizacja: 2012-03-27

Księga Gości-przeglądanie


Do góry