Home

MENU

Zobacz:

Linki


 


PRZEWODNIK PO EUROPIE - Tatry Wysokie - Słowacja - Tatrzańska Łomnica - Słowacki Spisz, Spiskie Podhradie (Podgrodzie)

O mnie


Słowacki Spisz, Spiskie Podhradie (Podgrodzie)

Jadąc Kotliną Spiską w Słowacji na trasie Preszów - Lewocza z odległości wielu kilometrów ujrzeliśmy Zamek Spiski (Spišský hrad), jeden z największych kompleksów zamkowych. Do zamku dojechaliśmy od strony miasteczka – Spiskiego Podhradia (Podgrodzia).  

 

Spiskie Podhradie było początkowo osadą pod Spiskim zamkiem. Należało do Związku Spiskich Sasów i już w VIX w. było tu rozwinięte znane centrum rzemiosł. W roku 1412 miasto weszło w skład polskiego zastawu.

    Kiedy wszyscy wybrali się zwiedzać Spiski Zamek, ja zdecydowałam się na spacer do miasteczka. Dzisiejsze Spiskie Podhradie wygląda na bardzo biednie. Na ulicach można spotkać grupy cygańskich dzieci, starych ludzi biednie ubranych. Mijając grupki młodych Cyganów stojących przy zaniedbanych kamieniczkach miałam duszę na ramieniu, nie czułam się bezpiecznie.

W mieście znajduje się romański kościół z przybudówkami w stylu gotyckim i klasycystycznym z gotyckim skrzydłowym ołtarzem z roku 1500 we wnętrzu. W mieście znajduje się renesansowy ratusz z roku 1546, renesansowe i barokowe domy mieszczańskie i rzemieślnicze, kościół i klasztor bonifratrów, przebudowywany w stylu barokowym oraz barokowa maryjna kolumna.

Widoczny na wzgórzu zamek był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, następnie wpływowej węgierskiej rodziny szlacheckiej Zápolya z XV i XVI wieku, później objął go we władanie ród Csaky.

 

Zapolyowie, byli właścicielami ponad 70 zamków, uważali Zamek Spiski za swój podstawowy zamek i na nim byli osiedleni. Stąd pochodziła Barbara Zápolya (ur. 1496 - zm. 2 października 1515 w Krakowie) − pierwsza żona Zygmunta Starego, królowa Polski i wielka księżna litewska. Była córką pana na Trenczynie, hrabiego spiskiego, wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Zapolyi i Jadwigi cieszyńskiej.

Na zamku urodził się też ostatni król węgierski przed Habsburgami Jan Zapolya. Był on ostatnim właścicielem zamku z tego rodu i dlatego, gdy przegrał walkę o tron węgierski, zamek został w marcu 1528 roku skonfiskowany przez Habsburgów.

 

Spiski Hrad wpisany jest na listę międzynarodowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 


W niedzielę, zamiast dzień wcześniej wyjechaliśmy z Zakopanego na Słowację. Zmiana planów spowodowana złymi warunkami meteorologicznymi wyszła nam na dobre. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy z bardzo zamglonej stolicy Tatr. Mgły i mgiełki poniżej tatrzańskich szczytów sprowokowały nas do zrobienia sesji fotograficznej po przekroczeniu Łysej Polany.

 

 


Trochę straciliśmy czasu, zanim odnaleźliśmy kasę do kolejki linowej zbudowanej w 1940r w Tatrzańskiej Łomnicy.

Bilet tam i z powrotem kosztuje 13 Euro, a bilet zbiorczy ze zniżką kosztuje 12,4 Euro/1 os. Wisząca kolejka linowa zawiozła nas na Skalnate Pleso (Łomnicki Staw) położone na wysokości 1751m n.p.m., gdzie powyżej znajduje się Obserwatorium Skalnate Pleso.
W połowie drogi, ujrzeliśmy skąpany w słońcu Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m). Pod nami kłębowisko białych, puchowych chmur, nad nami cudowne niebo i groźnie wyglądające góry Wysokich Tatr. Widoki zapierające dech w piersiach. Wykorzystałam okazję, by przez maleńkie okienko w kabinie kolejki wysunąć na zewnątrz aparat fotograficzny i zrobić wiele pięknych zdjęć, bo pogoda była wymarzona na taką sesję zdjęciową. Niestety, po dojechaniu na miejsce oberwałam od jednego z pracowników niezłą burę, który zauważył, że stałam w kabinie, zamiast grzecznie w niej siedzieć.

 


Słoneczna kąpiel, słowackie piwo, pierwszy w tym roku śnieg i zakup za 2 euro w monetomacie pamiątkowej monety z wizerunkiem kolejki linowej na tle szczytu Tatrzańskiej Łomnicy. Z Łomnickiego Stawu można było udać się drugą kolejką na szczyt Łomnicy, po wykupieniu dodatkowo biletu dopiero nad stawem, ale my nie skorzystaliśmy z takiej możliwości, po ok. pół godzinie zjechaliśmy z powrotem kolejką na dół.


Kolejny udany dzień wycieczki zorganizowanej z zakładu pracy na Słowację i do Zakopanego.
 

 

 

 
 

Księga Gości 

 

Strona utworzona: 2010-09-14

Aktualizacja: 2012-03-27

Księga Gości-przeglądanie< a>