Home

MENU


Zobacz:

 


Linki


 


PODRÓŻE PO EUROPIE- Wiedeń-Vienna

O mnie


 Vienna Wiedeń FOTOALBUM         Podróże po Europie BLOG


Burgtor- Brama Zamkowa na Placu Bohaterów, monumentalne wejście do pałacu cesarskiego Hofbura. Jest to pomnik ku czci bohaterów narodowych Austrii z czasów wojny 1914-1918.Po lewej stronie widać kopułę Muzeum Historii Sztuk Pięknych, po prawej Muzeum Historii Naturalnej.


18 lutego 1853 roku Janos Libenyi dokonał nieudanego zamachu na cesarza Franciszka Józefa I. Na pamiątkę ocalenia życia monarchy z inicjatywy cesarza Maksymiliana (brata Franciszka Józefa)wybudowano kościół wotywny - Votivkirche. Zbudowano go w latach 1855-1879 na wzór francuskich katedr gotyckich. Dwie strzeliste wieże mają wysokość 99 metrów.

 

 


Barokowa Kolumna Morowa (Pestsäule), Kolumna Trójcy Świętej znajduje się na Placu Graben. Została wzniesiona przez Leopolda I na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy w 1679 r.

W tym miejscu pośpiesznie grzebano zwłoki tych, którzy pomarli od zarazy. Pierwszą kolumnę z drewna zastąpiono później piękną marmurową, projektu Matthiasa Rauchmillera. Nad wysokim postumentem udekorowanym reliefami (jeden z nich przedstawiał klęczącego Leopolda I), wznosi się ku niebu skłębiony tłum figur, chmur, amorków, aniołków i postaci symbolicznych, m. in. postać Wiary triumfującej nad Zarazą.

 


Pomnik cesarzowej Marii Teresy z 1888 roku stoi na placu "Maria Theresien-Platz" między Muzeum Historii Sztuki, a Muzeum Historii Naturalnej

 


      Schwedenplatz, plac Szwedzki.

 

 

 

 

 


  Der liebe Augustin
Gdy po pełnej pijaństwa nocy, obudził się w zbiorowej mogile, w której złożono ofiary epidemii. Wydostał się z niej i dalej przemierzał wiedeńskie ulice wyśpiewując piękne ballady.

Trzeba wrzucić mu grosik, aby jeszcze tutaj wrócić.

zobacz więcej >> Der liebe Augustin Wiedeń Vienna Wien


  Wien. Fot. Ordyczynska Muzeum Historii Sztuki


Burggarten

  Goethe. Wien. Fot. Ordyczynska Pomnik Goethego wzniesiony przez Hellmera w 1900 roku stoi na skraju parku, przy Ringu, tuż za teatrem, w ogrodach Hofburga (Burggarten).

 

 

Wolfgang Amadeusz Mozart

 

 

 

 


 

 Wien. Fot. Ordyczynska Die neue Burg – Nowy Hofburg od strony Burggarten.
Zamek cesarski to olbrzymi zespół architektoniczny, którego budowę zaczęli Babenbergowie, a ostatnia jego część, tzw. Nowy Zamek, powstała dopiero w 1913 r. W Hofburgu poza muzeami jest także centrum kongresowe, gdzie odbywają się obrady działających w Wiedniu organizacji międzynarodowych. Poszczególne części ogromnego kompleksu utrzymane są w różnym stylu, poczynając od gotyckiego Schweizerhof, poprzez renesansowy dziedziniec Stallburgu, po barokowy Josefsplatz

 

Fasada Nowego Hofburga od strony Heldenplatz.

 


 

 Wien. Fot. Ordyczynska Od 1990 roku w rogu Stephansplatz stoi centrum handlowe Haas-Haus.

 

 


 

 Wien. Fot. Ordyczynska Gotycka Katedra świętego Szczepana stoi w sercu barokowej Starówki przy Stephansplatz. Jej budowę rozpoczęto na cześć pierwszego męczennika chrześcijaństwa w 1359, a zakończono 300 lat później. Jest to arcydzieło gotyckiej sztuki budowlanej z imponującym dachem, na którym znajduje się 250 tysięcy glazurowanych dachówek. Dach katedry udekorowano w 1490 (obecnie to w dużej części rekonstrukcja). Na miejscu dzisiejszej katedry stała romańska bazylika z 1137 roku, która spłonęła w 1193 roku. Później wzniesiono tam wczesno gotycki kościół, który również długo nie przetrwał. Katedra dużo przeszła podczas wszystkich wieków - uszkodzili ją żołnierze napoleońscy, bombardowali w czasie II wojny światowej Amerykanie. Najstarsze fragmenty świątyni romańskiej przedstawiające popiersia apostołów, zwierzęta, sceny z Apokalipsy to Brama Olbrzymów (Riesentor) i 2 Wieże Pogan, pozostałe po romańskim kościele z XIII w. Potężna gotycka wieża główna wysoka na 137 metrów, nazywana "Steffl" (Stefanek) to punkt widokowy na panoramę miasta. Wejście na nią to 343 schodków.  Na wieży północnej, której nigdy nie dokończono, zawieszono największy w Austrii dzwon Pummerin. Dzisiejszy to kopia 20-tonowego dzwony odlanego w 1683 roku z dział zdobytych na Turkach. Można się do niego dostać windą  Według legendy budowniczy wieży północnej miał zawrzeć pakt z diabłem, by prześcignąć w wysokości i urodzie wieżę południową - nigdy jednak mu się to nie udało. Rzeczywistą przyczyną niedokończenia budowy wieży był najazd Turków w 1529 roku i kłopoty finansowe państwa. .
 

W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.  


 Wien. Fot. Ordyczynska

Apartamenty cesarskie Franciszka Józefa (Kaiserappartements) - Muzeum Sissi . Na placu stoi pomnik Franciszka II. Na placu Józefa znajduje się Stara Biblioteka Dworska.

XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga – In der Burg. Plac otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI wieku, barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII wieku Kancelarią Cesarską.  W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i Elżbiety w budynku Kancelarii mieści się obecnie muzeum. Wejście do pałacu umieszczone jest od Placu św. Michała. Na nim odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.

 


 

 Wien. Fot. Ordyczynska Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) jest jednym z najbogatszych i najlepiej wyposażonych muzeów przyrodniczych na świecie. 

Zostało otwarte w 1889 roku. Na parterze można podziwiać ogromne ilości prezentowanych meteorytów, minerałów, obiektów z okresów prehistorycznych, łącznie z autentycznymi szkieletami dinozaurów, stanowiska z epoki kamiennej, brązu, miedzi, aż do późnej doby żelaza. W sali 11 znajduje się oryginał posążku Wenus z Willendorfu, liczący sobie, bagatela, 25 tysięcy lat. Na piętrze znajduje się kolekcja wypchanych gatunków ptaków, ssaków, ryb, modele ogromnego mrowiska, wieloryba i inne tego rodzaju atrakcje. Bardzo ciekawie wygląda sala z mikroskopami, gdzie można podziwiać mikroorganizmy.
 


 Wien. Fot. Ordyczynska Kościół Świętego Michała (Michaelerkirche) z XIII wieku z gotyckim wystrojem wnętrza. Oryginalne prezbiterium ze stiuku i alabastru przedstawia grupę rzeźb zwaną "Upadek zbuntowanych aniołów". Barokowy ołtarz z 1781 r udekorowany figurami ewangelistów i aniołów wyrzeźbionymi przez J. M. Fischera.

W podziemiach kościoła znajdują się krypty ze szczątkami najbiedniejszych mieszkańców miasta, a także resztki trumien przeniesione tutaj z dawnego cmentarza położonego na Michaelerplatz. W kościele znajduje się również kolekcja cesarskich koron grobowych.

 


 

Stacja metra Karlsplatz oraz Kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche)- barokowa budowla sakralna z potężną włoską kopułą, dwoma filarami na wzór bizantyjski rodzi wrażenie czegoś pośredniego między kościołem a świątynią islamską. Konsekrowano go w 1722, budowę ukończono w 1737 roku, a kościół nosi imię XVI-wiecznego świętego Karola Boromeusza. Kościół ufundował cesarz Karol VI, jako wotum za ocalenie miasta od zarazy, a święty został kanonizowany właśnie za posługę podczas zarazy w Mediolanie. Na kolumnach widać habsburskie orły i cesarską koronę. Wnętrze jest lekkie i jasne, wypełniają je obrazy antyreformacyjne (anioł palący niemiecką biblię!). Kościół według projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha.
https://goo.gl/photos/ds1WNVfRhKBu7MgN7


 Wien. Fot. Ordyczynska 

Staatsoper przy Kärtner Ring (skrzyżowanie z Kärtnerstrasse w pobliżu stacji metra Karlsplatz. Opera została ukończona w 1869 roku, jako pierwszy taki budynek przy Ringu; zaprojektowano ją w stylu ciężkiego, włoskiego renesansu. Stanowi bryłę o potężnych rozmiarach z piękną łodzią, pod którą mogły podjeżdżać powozy. Wydaje się płaska w porównaniu z innymi budowlami Ringu, co niezbyt się Wiedeńczykom niegdyś podobało. Nieprzychylny komentarz cesarza Franciszka Józefa na temat fasady tak bardzo zranił architekta van der Nülla, że odebrał sobie życie wieszając się, a dwa miesiące później zmarł drugi architekt August von Siccardsburg, zgnębiony rozpaczą.
 


Gmach Parlamentu. Monumentalna fontanna Pallas Ateny z alegoriami austriackich rzek, kariatydy na wzór Akropolu wzniesiona w 1902 r. Neoklasyczna konstrukcja z 1883 roku, z frontowym fryzem przedstawiającą Franciszka Józefa wręczającego swym poddanym konstytucję.

 


Fot. Anna Ordyczyńska


 

Fot. Anna Ordyczyńska W południowej części Parku Naddunajskiego, w pobliżu mostu Cesarstwa (Reichsbrűcke), rząd austriacki założył Wiedeńskie Centrum Międzynarodowe dla agend ONZ i Międzynarodowej Agencji ds. Atomistyki.


Fot. Anna Ordyczyńska Dunaj

 

 


Fot. Anna OrdyczyńskaPałac Schönbrunn -Letnia rezydencja (Schloss Schönbrunn, Schönbrunn Palace and gardens, summer residence). Wybudowany na zlecenie Leopolda I Habsburga, cesarza rzymsko-niemieckiego dla syna Józefa. Znajduje się na zachód od Wiednia w Parku Schönbrunn. Barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy (córka cesarza Karola VI i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbeutel; królowa Czech i Węgier, cesarzowa Austrii od 1745). Ze związku z Franciszkiem I Stefanem, Maria Teresa urodziła szesnaścioro dzieci - m.in.: cesarza Józefa II, wielkiego księcia Toskanii i następcę Józefa Leopolda II, oraz wydaną za Ludwika XVI, Marię Antoninę.

 


Fot. Anna Ordyczyńska Wokół pałacu Schönbrunn - ogród w stylu francuskim. Basen w kształcie gwiazdy z Fontanną Najad. Niedaleko ruin rzymskich, w sztucznej grocie urządzonej dla Marii Teresy znajduje się również Nimfa wodna Egeria w pozycji wpółleżącej opiera się o wazę, z której wypływa woda. Rzeźba Wilhelma Beyera.

 


Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Anna Ordyczyńska Wiener Prater - to ogromny park publiczny (1700 ha). Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 roku. Miejsce zabaw i spotkań, gdzie Wiedeńczycy mogą podróżować kolejką lilipucią. Znajduje się tutaj wielki Lunapark.


  Dom Franciszka Schuberta w Wiedniu. Franciszek Piotr Schubert urodził się 31 stycznia 1797 na przedmieściach Wiednia w Lichtenthalu, zmarł na tyfus brzuszny 19 listopada 1828 w Wiedniu.

Do historii przeszły wieczorki muzyczne, tak zwane schubertiady, które odbywały się w kawiarniach lub domach przyjaciół. Twórca słynnej Ave Maria.

W roku 1823, po odwiedzinach w domu publicznym, zaraził się chorobą weneryczną. Leczenie rtęcią osłabiło jego organizm, a także miało wpływ na nawrót ataków depresji.

Pomnik Franciszka Schuberta w Wiedniu.Jego dorobek kompozytorski to 1139 utworów (muzyka chóralna, kameralna, symfonie, koncerty, opery). Za życia często bez źródeł dochodu i tylko dzięki oddanym przyjaciołom mógł komponować. Dopiero wiele lat po śmierci jego muzyczne dzieła przyniosły mu należny rozgłos i uznanie.

 

 


Pomnik Jana Straussa (syna) w wiedeńskim Stadtparku.

 

 


Stadtpark. Miejsce, z którego wypływa rzeka Wiedenka.

 


 


 


 

 

Księga Gości 

 

Strona utworzona: 2005-09-14

Aktualizacja: 2017-03-25

Księga Gości-przeglądanie


Do góry