Home

MENU


Zobacz:

 


Linki


 


PODRÓŻE PO EUROPIE- Wenecja

O mnie


W czerwcu 1996 roku byłam na wczasach we Włoszech. Pojechaliśmy do Wenecji– miasta znanego z ‘tysiąca’ kanałów i mostów na północy Włoch nad Adriatykiem. Zdjęcia z podróży nie są dobrej jakości, jednak zdecydowałam się wyeksponować je wraz z komentarzem o zabytkach, jakie udało mi się oglądnąć w ciągu zaledwie jednego dnia.


Od Wenecja 1996

 

Od Wenecja 1996

 

Od Wenecja 1996

 

Od Wenecja 1996

 

 Ponieważ Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim dojechaliśmy z Piazzale Roma przy dworcu kolejowym tramwajem wodnym zwanym vaporetto do Placu Św. Marka (Piazzetta di San Marco).

Po mieście można poruszać się głównie pieszo lub za dość dużą opłatą przepływać gondolami po Canal Grande.

Jest to kanał zbudowany w XV wieku łączący wenecką lagunę (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco), przy Piazzetta di San Marco.

Canal Grande – o długości 3,8 km ma kształt odwróconej litery "S" i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice (siestery): Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro.

Szerokość Canal Grande waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet do 6,0 m. Brzegi łączą cztery mosty:

Most Akademii (wł. Ponte dell'Accademia)

Most Bosych (wł. Ponte degli Scalzi)

Most Rialto (wł. Ponte di Rialto)

Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione)

Wzdłuż brzegów Canal Grande powstały liczne, znane budowle z fasadami skierowanymi w stronę wody.


Od Wenecja 1996

 

Bazylika św. Marka (wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodoryk). Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.

Wnętrze bazyliki prezentuje się bardziej jednolicie, jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych, korynckich głowicach.

Dolne partie ścian i filarów pokrywają płyty marmuru a powyżej nich oraz na powierzchniach posadzki, kopuł i sklepień umieszczono bogate mozaiki ze złotych i szklanych tesser.

Za głównym ołtarzem znajduje się cenny zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej Złoty Ołtarz (Pala d'Oro).


Od Wenecja 1996

 

Plac św. Marka (wł. Piazza San Marco) – jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jest zalewany w czasie przypływu wodą (acqua alta). Pojawiająca się woda w szybkim tempie rozlewa się po placu i również bardzo szybko znika podczas odpływu.

Plac św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco. Ograniczają je budynki pałacu Dożów i bazyliki św. Marka. Na wprost bazyliki znajduje się klasycystyczny budynek skrzydła Napoleona (Ala Napoleonica). Budynek łączy ze sobą budynki Starej i Nowej Prokuracji (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove). Napoleon Bonaparte był zachwycony architekturą placu św. Marka. Polecił wybudować skrzydło zamykające zabudowę placu i uznał plac za najpiękniejszy salon Europy.

Do budynku Starej Prokuracji przylega wieża zegarowa (Torre dell'Orologio) a przy Nowej Prokuracji góruje dzwonnica św. Marka Campanile. Na przedłużeniu placu za wieżą zegarową, obok bazyliki św. Marka znajduje się Piazzetta dei Leonici - placyk, przy którym usytuowany jest budynek kurii biskupiej.

Większość budowli znajdujących się wokół placu została zbudowana w XVI wieku. Nawierzchnie zmieniono w pierwszych latach XVIII wieku.

Plac św. Marka często

 


Od Wenecja 1996

 

Wieża zegarowa (wł. Torre dell'Orologio) znajduje się przy placu św. Marka w Wenecji.

Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.

 


Od Wenecja 1996

 

Od Wenecja 1996

 

Od Wenecja 1996

 

Pałac Dożów (wł. Palazzo Ducale) – gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Fasada budynku z dwukondygnacyjnymi, ażurowymi arkadami przy Placu Św. Marka.


Od Wenecja 1996

 

 

Od Wenecja 1996

 

 

 

 

Księga Gości 

 

Strona utworzona: 2012-05-11

Aktualizacja: 2012-05-11

Księga Gości-przeglądanie


Do góry